Wewnętrzna polityka antymobbingowa
WEWNĘTRZNA POLITYKA ANTYMOBBINGOWA I ANTYDYSKRYMINACYJNA
W CENTRALNYM MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Wewnętrzna Polityka Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna, zwana dalej WPAiA, ustala zasady przeciwdziałania wszelkim nieetycznym zachowaniom, w szczególności zjawiskom mobbingu i dyskryminacji w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, zwanym dalej Pracodawcą.
§ 2
- Pracodawca zobowiązany jest do zapoznania wszystkich pracowników z treścią WPAiA.
- Oświadczenie o zapoznaniu się z treścią WPAiA opatrzone podpisem Pracownika i datą jego złożenia zostają w aktach osobowych Pracownika.
§ 3
Użytym w WPAiA pojęciom nadaje się następujące znaczenie:
- Kodeks Pracy – ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks Pracy (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465 z późn. zm.).
- Mobbing – działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
- Dyskryminacja – oznacza wszelkie rozróżnienie, wyłączenie lub uprzywilejowanie odnoszące się bezpośrednio lub pośrednio do warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Przejawem dyskryminacji jest:
- Molestowanie – niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.
- Molestowanie seksualne – niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy.
- Komisja ds. konfliktów – organ kolegialny, powoływany przez Pracodawcę, którego zadaniem jest analiza zgłoszonych przypadków podejrzeń mobbingu i dyskryminacji, rekomendowanie rozwiązań mających na celu zatrzymanie ww. zachowań oraz przeciwdziałanie występowaniu czynników sprzyjających mobbingowi i dyskryminacji, a także wskazywanie sposobów zapobiegania im w przyszłości.
- Pracownik – każda osoba fizyczna pozostająca z Pracodawcą w stosunku pracy, bez względu na podstawę zatrudnienia, rodzaj umowy o pracę czy wymiar czasu pracy.
- Pracodawca – Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, reprezentowane przez Dyrektora Muzeum.
- Skarga – pisemne zgłoszenie nieprawidłowości według załącznika nr 2 do niniejszej procedury.
Rozdział II
Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji
§ 4
Jakiekolwiek działania lub zachowania noszące znamiona mobbingu lub dyskryminacji nie będą w żaden sposób tolerowane przez Pracodawcę.
§ 5
- Każdy z Pracowników, który uzna, że został poddany mobbingowi lub dyskryminacji, może wystąpić z pisemną skargą do Pracodawcy, reprezentowanego przez Dyrektora.
- Skarga powinna zawierać przedstawienie stanu faktycznego, dowody na poparcie przytoczonych okoliczności i wskazanie osoby/osób, przeciwko którym jest złożona.
- Osoba wnosząca skargę powinna własnoręcznie ją podpisać i opatrzyć datą zgłoszenia.
- Skargi anonimowe nie będą rozpatrywane.
- Pracodawca po zapoznaniu się ze skargą podejmuje działania interwencyjne.
- Postępowanie Komisji ds. konfliktów odbywa się zgodnie z zasadami określonymi w § 6 – § 7.
§ 6
- Pracodawca każdorazowo, w ciągu siedmiu dni roboczych od dnia złożenia skargi, powołuje Komisję ds. konfliktów, zwaną dalej Komisją, która ma za zadanie zanalizować skargę i przedstawić Pracodawcy rekomendacje rozwiązania sytuacji.
- Komisja składa się z 3 członków.
- W skład Komisji wchodzą: przedstawiciel Pracodawcy, przedstawiciel pracowników i wskazany przez osobę wnoszącą skargę inny pracownik Muzeum.
- Pracodawca może powołać Eksperta Zewnętrznego (psycholog, prawnik) do wsparcia prac Komisji.
- Osoby postronne (prawnicy, rodzina, psychologowie, koleżanki, koledzy) nie uczestniczą w pracach Komisji.
- Członkowie Komisji wybierają spośród siebie przewodniczącego, który prowadzi obrady.
- Po wysłuchaniu wyjaśnień osoby wnoszącej skargę i osoby, przeciwko której wniesiona jest skarga oraz ewentualnych świadków, Komisja przygotowuje raport i rekomendacje dla Pracodawcy, nie później niż dwa tygodnie od momentu zgłoszenia skargi.
- Raport i rekomendacje podpisują wszyscy członkowie Komisji.
- Rekomendacje są propozycją rozwiązania lub rozwiązań sytuacji konfliktowej. Pracodawca może, ale nie musi się do nich zastosować.
- Postępowanie Komisji objęte jest klauzulą poufności, którą podpisują wszyscy jej członkowie oraz osoby wysłuchiwane.
§ 7
Pracodawca może również rozdzielić strony konfliktu poprzez przeniesienie jednej z nich na stanowisko, w którym nie będą współzależne od siebie.
Rozdział III
Postanowienia końcowe
§ 8
- Pracodawca przeprowadza co 2 lata obowiązkowe szkolenia pracowników w zakresie stosowania regulacji WPAiA.
§ 9
- Pracodawca wraz z przedstawicielami pracowników raz w roku rozpatruje i ocenia, czy postanowienia WPAiA są właściwie wykonywane.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszą procedurą obowiązują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
§ 10
WPAiA wchodzi w życie od dnia podania jej do wiadomości Pracowników.
Wewnętrzna polityka antymobbingowa i antydyskryminacyjna.pdf (131,58KB)
Załącznik nr 1 do Wewnętrznej Polityki Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej.pdf (85,02KB)
Załącznik nr 2 do Wewnętrznej Polityki Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej.pdf (109,41KB)